Історія бібліотеки


“Якщо стара бібліотека була джерелом,

 до якого йшли всі, хто бажав знань,

о новітня – це водопровід,

який розносить життєдайну вологу по будинках”                                                                                                                                                                                                     Мельвіль ДьюіАдреса: Запорізька обл.
              м. Вільнянськ 
              вул. Бочарова 11
              ЗОШ № 3
     тел.  4 - 14 - 05

Бібліотека працює: з 8 - 00 до 16 - 00
Робота з фондом: з 15 - 00 до 16 - 00
Санітарний день: останній четвер місяця
Вихідний: субота, неділя


ПРЕЗЕНТАЦІЯ БІБЛІОТЕКИПлан роботи 


Тематика роботи школи молодого бібліотекаря


План роботи з бібліотечним активом


Правила користування бібліотекою


Аналіз роботи бібліотеки за перше півріччя 2012 - 2013 навчального року 


Всеукраїнський день бібліотек


Всеукраїнський День бібліотек відзначається 30 вересня згідно з Указом Президента України від 14 травня 1998 № 471/98.

  Перші бібліотеки в Київській Русі почали відкриватися при церквах і монастирях після ухвалення в 988 році християнства. Найбільшою і найбагатшою у той час була бібліотека Софії Київської, заснована у 1037 році Ярославом Мудрим.

   У цілому в бібліотеці налічувалося до 900 томів рукописних книг - грандіозна для середньовіччя кількість.Книги, які виходили з майстерень Софійського собору, стали основою інших бібліотек, зокрема величезної бібліотеки Печерського монастиря, яка з кінця ХІ ст. стала найбільшим центром культурного життя Київської Русі.

  Під час монголо-татарського нашестя книги загинули у війнах і пожежах. З тих часів збереглися лічені екземпляри бібліотеки Софії. Найвідоміші: Рейнське євангеліє (яке донька Ярослава Мудрого Анна вивезла до Франції з Києва). На цій книзі приносили присягу французькі королі, а нині дають клятву президенти Франції, Остромирове євангеліє (1056-1057), два Ізборники 1073 та 1076 рр.., Мстиславове євангеліє XII ст.У Західній Україні активний бібліотечний рух починається зі створення галицько-волинського князівства (приблизно з ХІІІ ст.).

  При дворі князя Володимира Васильковича - книжника і філософа - існувала величезна книжкова майстерня.З появою книгодрукування в середині XV ст. відбуваються значні зміни у всьому європейському книговиданні і, звичайно, у бібліотечній справі. Значний розвиток бібліотеки набули в XVI ст., Великі книгосховища з'явилися при школах в Острозі й у Львові. 

  У XVII ст. організована бібліотека Київської академії. У XVIII ст. значні бібліотеки мали заможні благородні пологи, козацька старшина, єпископи, монастирі, різні школи.У другій половині ХІХ - на початку ХХ ст. в Західній Україні, яка входила на той час до складу Австро-Угорщини, діяла мережа культурно-освітніх осередків «Просвіта». Це суспільство вже в 1914 мало по всьому краю 78 філій, 2944 читальні. У 1914-му власні читальні діяли в 75% українських населених пунктів Галичини, в 1939-му мережею філій та читалень «Просвіти» було охоплено 85% західноукраїнських земель.

  У радянські часи бібліотечна справа стала частиною державної політики. Сьогодні в Україні налічується близько 40 тисяч бібліотек. Серед ведучих - Національна бібліотека імені України В.І. Вернадського, Національна парламентська бібліотека України, Державна бібліотека України для дітей, Державна історична бібліотека України та інші. Кількість бібліотечних працівників перевищує 52 870. Послугами книгосховищ користуються більше 17490 тисяч читачів. 

 

“Що за насолода знаходитися в гарній бібліотеці. Дивитися на книги – і те вже щастя. Перед вами бенкет, гідний богів; ви усвідомляєте, що можна взяти в ньому участь і наповнити по самі вінця свою чашу”.
                                                                                                                   Ч.Лемб

Історія створення шкільної бібліотеки 


Далекий 1961 рік...
Саме тоді, 1 вересня, відчинила свої  двері восьмирічна школа №3 м. Вільнянська.
600 учнів з 1 по 8 клас переступили пopіг новенької школи. По коридорах пахло ще фарбою, класи були просторими та затишними. Перед школою величались щойно посаджені молоденькі деревця. Їм також, як i школі було всього декілька місяців від народження.
Вперше очолив корабель знань Хмара Леонід Власович викладач математики i астрономії. Ця людина варта самої щирої людської подяки за самовіддане служіння справі народної освіти. Викликає повагу його напружена робота, наполегливістъ, доброта, любов до дітей, уміння творчо працювати з дітьми.. 3 перших днів роботи школи відкрилася i шкільна бібліотека. Завідуючою стала Шаравара Неля Іванівна. Людина привітна i лагідна, знаюча свою справу. Бібліотека розташувалась у невеличкій кімнаті. Бібліотечний фонд на той час складав приблизно 3 тисячі екземплярів. Неля Іванівна допомагала підбирати матеріал для додаткової інформації на уроки. Прививала дітям любов i повагу до книги, читання.
Вже з 1967 року школа працювала у дві зміни. У ній було більше тисячі учнів, по чотири паралельних класи. За спогадами Романенко Ганни Опанасівни, яка почала працювати у школі із лютого 1967 року вчителем німецької мови, педагогічний колектив нараховував 60 чоловік, з них 40 - молодь. Вчителі проводили свої вечори з іграми, танцями. Змагалися на значок ГТО з багатьох видів спорту. Кожного тижня для учнів проводили тематичні вечори, їx готували діти з вчителями. I активну участь завжди брала бібліотека, готуючи матеріал, виставки.
Плине час. Школа зростала. Заслужені вчителі йшли на відпочинок, на їx місце приходили молоді ентузіасти, повні сил i творчого натхнення.
Бібліотека вже не могла вмістить свій фонд у маленькій кімнаті, задовольнити потреби учнів та вчителів. Тому за рішенням педради, бібліотека була перенесена у більш просторе приміщення, де розмістився i читальний зал.
Тут було просторо i затишно. Полиці із різноманітними виставками знайомили читачів із фондами бібліотеки. До шкільної бібліотеки заходили не тільки за інформацією, а й щоб просто відпочити у тиші, поспілкуватися з бібліотекарем, ознайомитися з новинками преси.
У 1978 році до бібліотеки стали находити підручники. Так, поступово, почався формуватися фонд. Учні безкоштовно користувалися підручниками i були забезпечені ними на 100%.
У 1991 році до школи почали прибудовувати два нових триповерхових корпуси. 3 1992 школа стала загальноосвітньою. Директором школи був Абельмас Володимир Володимирович.
За 40 років існування школи i роботи бібліотеки вона змінила близько 7 завідуючих бібліотекою. 3 1997 року працює Скуйбіда Лариса Михайлівна, яка у 1987 року закінчила ЗОШ №4, а потім після технікуму повернулась працювати у школу зав. бібліотекою.
3 кожним роком бібліотека зростала, удосконалювала  свої методи роботи. Зараз бібліотека - це інформаційний центр без якого не може обійтися жоден учень школи та викладач. Розміщується вона у двох приміщеннях. Загальний фонд складає 31967 екземплярів з них 17190 екземплярів художня література, 14777 екземплярів - підручники. Основні напрямки:
 - Виховання шанобливого становлення до бібліотеки,  як осередку естетичної етичної, інтелектуальної культури людства.
- Забезпечення потреб користувачів бібліотеки у художній, довідковій, Haуково - пошуковій літератури.
 - Оперативне забезпечення учнів інформацією бібліографічного характеру.
 - Забезпечення учнів підручниками.
 - Виховування гармонічно розвинених громадян незалежної України, відданих синів українського народу, найкращих надбань національної культури.
 - Пошук нових шляхів комплектацій
Надання допомоги при підготовці до олімпіад, написання робіт на конкурс МАН.
Аналіз запитів i потреб читачів. У бібліотеці постійно Діють виставки: - "О мово українська.. Хто любить її, той любить мою Україну".
«Українська книга школі». До цієї виставки входять:Великий тлумачний словник сучасної української мови, Довідник з icтopiї України, Українські меценати, Слабошницький В. – «Українське козацтво». Мала енциклопедія, альбоми для обстеження мови у дітей, Блінова Г. – «Вищі навчальні заклади України»,  «Про всі події на планеті читай в журналі та газеті», (виставка періодичної література, журналів).
«Здоров'я дитини, здоров'я нації». На полиці «На допомогу класному керівнику» можна знайти теми для ВИХОВНОЇ  ГОДИНИ.
Тематичні папки «СН1Д - рана людства», «Тютюн, алкоголь, наркотики», «позакласний час»,- допомагають класним керівникам виховувати підростаюче покоління громадян України.
У "Куточку юного читача" діти можуть ознайомитися із правилами користування шкільною бібліотекою, календарем знаменних дат на поточний місяць, а також бібліографічні довідки.
Абельмас Володимир Петрович. Завдяки його наполегливості старанності школа набула сучасного вигляду.
Час в житті плине дуже швидко, Здавалося тільки школа народилась, а 40 літ промайнули, як одна мить.
2011 рік приніс школі ювілей - 50 років. 
Багато це чи мало? Якщо міряти людським життям - половина життя, якщо говорити про освітній заклад, то, мабуть таки багато. Вci сорок років, від першого дня відкриття школи працює Барановська Валентина В'ячеславівна -вчитель фізики i математики. Була завучем школи, потім директором. Розумна, талановита, завжди привітна людина, у любу хвилину прийде на допомогу, дасть пораду. До 40-ка річчя школи вона написала такі вipшi:
Народились ми разом з тобою
Ти - як школа, а я - як вчителька,
Сорок років крокуємо разом
I ніяк нас не розлучити.
За ці роки вийшли з школи 5624 громадян України, серед них вчені i лікарі, інженери, бізнесмени. ЗОШ №3 сьогодні, це 734 учнів, що навчаються в 27 класах та 53 вчителя. Школа пишається своїми учнями переможцями олімпіад. конкурсів в МАН, районних i обласних конкурсів, переможцями конкурсів "Вчитель року". 88 відсотків продовжують навчатися у вищих навчальних закладах України та ближнього зарубіжжя.

“Читання хороших книг – це розмова з найкращими людьми минулих часів,
і притому така розмова, коли вони повідомляють нам тільки кращі свої думки”.
                                                                                                                                        Р. Декарт