Книги - ювіляри 2024 року





Письменники ювіляри 2023 року



Список зарубіжної літератури


  • «Король-олень», «Турандот» (260 років) Карло Гоцці. Обидва твори вийшли в 1762 році. Італійський письменник і драматург писав багато казкових п’єс, в яких він використовував фольклорні елементи сюжету і принципи комедії «дель арте» при виборі персонажів-масок.
  • «Посмертні записки Піквікського клубу» (185 років) Ч. Діккенс. Це перший роман англійського письменника, який відображає звичаї старої Англії і різноманіття темпераментів. Твір вийшов у світ в 1837 році. Судячи з записками автора, Діккенс і не підозрював про те, що створює велике і безсмертний твір.
  • «Джен Ейр» (175 років) Шарлотта Бронте. Перша публікація роману відбулася в 1847 році. Книга з перших днів заслужила любов читачів і схвальні відгуки критиків. Не дивно, що і сьогодні «Джен Ейр» залишається одним з найпопулярніших творів світової класики.
  • «Пані Боварі» (165 років) Гюстав Флобер. Незважаючи на досить примітивний сюжет, роман рясніє барвистими деталями і незвичайною формою подачі сюжетної лінії. Автор книги відомий своїм прагненням довести будь-який свій твір до ідеального стану. «Пані Боварі» займає почесне місце в списку найбільш значущих творів світової літератури.
  • «Знедолені» (160 років) В. Гюго. Роман-епопея визнаний світовою громадськістю апофеозом усієї творчості французького класика і одним з найбільш значущих романів XIX століття. Перша публікація відбулася в 1862 році. Роман перекладений багатьма мовами і є невід’ємною частиною шкільної програми в багатьох країнах.
  • «Пер Гюнт» (155 років) Г. Ібсен. П’єса була опублікована в 1867 році. Спочатку твір справив неоднозначне враження, викликавши негативні відгуки критиків. Але згодом відбулося переосмислення п’єси, в результаті чого драма Генріка Ібсена в 5 діях зайняла почесне місце в списку літературної класики.
  • «Навколо світу за 80 днів» (150 років) Ж. Верн. Культовий роман французького письменника розповідає про подорожі флегматичного жителя Туманного Альбіону і його слуги. Твір був написаний і опубліковано в 1872 році.
  • «Принц і жебрак» (140 років) М. Твен. Історичний роман у іронічному форматі оповідає про недоліки і безглуздостях недосконалою англійської державної і судової системи XVI століття.
  • «Людина-невидимка» (125 років) Г. Д. Уелс. У романі, опублікованому в 1897 році, описана доля англійського вченого, який винайшов апарат, який робить людину невидимою. Твір викликав неоднозначне враження — надто багато скептицизму з боку інших вчених. Проте, сьогодні цей твір по праву можна назвати класикою зарубіжної літератури.
  • «Собака Баскервілів» (120 років) А. К. Дойль. Детективна повість англійського письменника вперше публікувалася в 1902 році. Твір по праву займає почесне місце в списку кращих детективних романів усіх часів.
  • «Старий і море» (70 років) Е. Хемінгуей. Повість американського письменника вийшла в світ в 1952 році. Це останній твір Хемінгуейя, опубліковане за його життя, яке розповідає про старого рибалку і його боротьбі з гігантським Марлін.
  • «Вино з кульбаб» (65 років) Р. Д. Бредбері. Повість вперше видана в 1957 році. Це геніальний твір, який виділяється на тлі творчості письменника. Багато в чому це автобіографічна книга.


Список російських книг-ювілярів 2022 р.


  • «Слово о полку Ігоревім» (835 років). Найбільший твір було написано приблизно в 1185 році або 1-2 роками пізніше. Переоцінити значення цього твору для російської культури неможливо. Імовірно, «Слово» має південне походження.
  • «Бідна Ліза» (230 років від дня першої публікації) Миколи Михайловича Карамзіна. Громадськість вперше побачила повість в 1792 році. Через 4 роки «Бідна Ліза» вийшла окремою книгою.
  • «Пісня про віщого Олега» (200 років) А. С. Пушкіна. Це один з найвідоміших російських віршів, написаний в жанрі історична балада. Олександр Сергійович написав «Пісню» в 1822 році, але перша публікація відбулася тільки в 1825 р
  • «Дубровський» (190 років) А. С. Пушкін. Це один з найвідоміших романів російською мовою, що оповідає про любов Марії Троекуровой і Володимира Дубровського.
  • «Вечори на хуторі біля Диканьки» (190 років) Н. В. Гоголь. Це найперша книга великого письменника, не рахуючи поеми «Ганц Кюхельгартен». Повість складається з двох томів, один з яких вийшов в 1831 році, а другий — в 1832 р
  • «Бородіно» (185 років) М. Ю. Лермонтов. Вірш було написано ще на початку 1837 і опубліковано в журналі «Современник». Що стало класикою російської літератури, твір Михайла Юрійовича оповідає про Бородінську битву 7 вересня 1812 року.
  • «Мертві душі» 1 том, «Шинель» (180 років) Н. В. Гоголь. Перший том «Мертвих душ» був опублікований в 1842 році — твір входить в список найбільш значущих творів світової літератури. «Шинель» також була опублікована в 1842 році — книга увійшла в історію російської літератури як «маніфест соціальної рівності і невід’ємних прав особистості в будь-якому її стані і званні».
  • «Записки мисливця» (170 років) І. С. Тургенєв. Збірка оповідань великого письменника вийшла окремим виданням в 1852 році. Хтось із дослідників називає «Записки» розповідями, хтось — нарисами. У будь-якому випадку, твір російського класика варте уваги читачів.
  • «Лихо з розуму» (160 років) А. С. Грибоєдов. Класика російської літератури, яка в сатиричному жанрі відображає аристократичне московське суспільство першої половини XIX століття. В історію російської літератури Олександр Сергійович увійшов як автор першої реалістичної комедії.
  • «Злочин і кара» (155 років) Ф. М. Достоєвський. Соціально-психологічний і філософський роман російського письменника вплинув на світовий літературний процес — в багатьох країнах з’явилися романи- «супутники», які продовжували розвиток заданої Достоєвським теми.
  • «Весняні води» (150 років) І. С. Тургенєв. Повість російського письменника розповідає красиву історію кохання російського поміщика за кордоном. Твір був написаний в 1872 році.
  • «Анна Кареніна» (145 років) Л. Н. Толстой. Це одне з центральних творів великого російського письменника, який був перекладений на кілька іноземних мов. Роман був дописаний і виданий в 1877 році. Сюжет відображає звичаї і побут дворянського середовища Петербурга і Москви другої половини XIX століття.
  • «Дядя Ваня» (125 років) А. П. Чехов. П’єса була опублікована в 1897 році. У цьому творі автор барвисто описує духовне життя російської інтелігенції.
  • «На дні» (120 років) М. Горький. П’єса російського письменника написана в 1902 році. Твір розповідає про характери і долі мешканців нічліжного будинку для незаможних. У 1904 році твір був удостоєний Грибоєдовське премії.
  • «Біла гвардія» (95 років) М. А. Булгаков. Це перший роман великого російського письменника, в якому описані події Громадянської війни на Україні в кінці 1918 року. Задумкою автора було створення трилогії. Повністю роман був опублікований у Франції в 1927 році.
  • «Як гартувалася сталь» (90 років) Н. А. Островський. Трохи автобіографічний роман російського письменника написаний в період з 1930 по 1934 рік. Книга набула популярності в епоху Радянського Союзу і стала найвидаванішим твором в СРСР.
  • «Доля людини» (65 років) М. В. Шолохов. Розповідь російського письменника був написаний в 1956 році, виданий — в 1957 році в газеті «Правда». Сюжет твору заснований на реальних подіях з життя людини, якого Михайло Шолохов зустрів навесні на полюванні.
  • «Пікнік на узбіччі» (50 років) А. Н. і Б. Н. Стругацькі. Повість була представлена ​​увазі громадськості в 1972 році. Твір лідирує серед решти творчості Стругацьких за кількістю видань і перекладів на іноземні мови. За мотивами повісті був знятий фільм «Сталкер».
  • «Діти Арбата» (35 років) А. Н. Рибаков. Роман Анатолія Наумовича був закінчений в 1982 році, а опублікований в 1987 році. Це одне з найперших творів, що оповідають про долю молодого покоління 1930-х років.

Дитячі книги-ювіляри 2022 року

  • «Попелюшка, або Кришталева туфелька», «Кіт у чоботях», «Синя борода», «Казки матінки Гуски, або Історії і казки минулих часів з повчаннями», «Хлопчик-мізинчик» — все це твори великого французького казкаря Шарля Перро , написані в 1697 році. У 2022 році літературна громадськість відзначить 325 день народження відомих казок.
  • «Король-жабеня, або Залізний Генріх», «Білосніжка», «Рапунцель» (210 років) — знамениті казки Братів Грімм виховали не одне покоління дітей.
  • «Карлик Ніс» (195 років). Відома казка німецького письменника Вільгельма Гауфа була написана в 1827 році. Твір входить в альманах «Олександрійський Шейх і його невільники».
  • «Нове вбрання короля» (185 років). Чудова казка данського письменника Ганса Християна Андерсена, написана в 1837 році.
  • «Казка про Кролика Пітера» (120 років). Чарівні казки Беатріс Поттер — це своєрідна класика, полюбився не тільки дітям, а й дорослим.
  • «Чудова подорож Нільса з дикими гусьми» (115 років) Сельма Лагерлеф розповідає дивовижну історію про неймовірні пригоди, нові знайомства та істинної дружбі.
  • «Хоббіт, або Туди і назад» (85 років) Д. Р. Р. Толкієна. Повість англійського письменника вперше публікувалася в 1937 році. Сьогодні цей твір є справжньою класикою дитячої літератури.

Ювілей книги — це відмінний привід познайомитися з великим твором літературного мистецтва або можливість знову пережити забуті історії.




ЮВІЛЕЇ ЯКИХ ПИСЬМЕННИКІВ

 СВЯТКУВАТИМУТЬСЯ 2020 РОКУ?

Любителі літературних творів шанують не лише ювілеї тих чи інших книг, а й не забувають про їх авторів. Багато хто з українських, а також всесвітньовідомих авторів святкував би свою круглу дату цього року. Тож для початку варто визначити, які українські письменники-ювіляри та іноземні творці будуть вшановуватися цього року. Перелік ювілеїв письменників, літературознавців та поетів виглядає наступним чином:
  1. 450 років з дня народження Памво Беринди – відомого українського лексикографа, мовознавця, який залишив по собі великий літературний доробок та неабияк вплинув на розвиток національної літератури.
  2. 175 років з моменту народження Олени Косач – тітки Лесі Українки. Вона також велика письменницьку діяльність, є авторкою низки гумористичних та історичних віршів, декількох поем.
  3. 125 років з дня народження Максима Рильського – дуже відомого українського та радянського поета, перекладача та мовознавця. Рильський за роки свого життя випустив чимало збірок поезій та перекладів, а його твори вивчаються у школах й досі.
  4. Згадуючи про ювілеї письменників і поетів у 2020 році, треба не забувати, що також святкуватиметься ціле століття моменту народження Григорія Тютюнника – письменника, прозаїка та поета, який працював над відродженням національної словесності.
  5. Також у 2020 році відзначатиметься 160 років з дня народження відомого російського письменника Антона Чехова, який є одним з найвідоміших драматургів світу. Його твори перекладені більш ніж на сто мов та є популярними в усьому світі.
  6. 130 років з дня появи на світ Бориса Пастернака. Ця людина за свою діяльність була удостоєна Нобелівської премії у галузі літератури, але Пастернак був змушений відмовитися від неї через цькування з боку радянського уряду.
  7. У 2020 році відзначатиметься 215 років з дня народження Ганса Андерсена – всесвітньовідомого данського прозаїка та поета, який відомий своїми дитячими творами. Саме в день народження письменника у всьому світі святкується Міжнародний день дитячої книги.
  8. 120 років з моменту появи на світ Антуана де Сент-Екзюпері – французького письменника, поета, який був удостоєний титулу віконта. Письменник мав численні нагороди, а його твори вивчаються в начальних закладах усього світу.

КНИГИ-ЮВІЛЯРИ 2020 РОКУ

  1. Тепер варто загадати про відомі у всьому світі твори та українські книги-ювіляри 2020 року. Перелік таких книг, збірників та творчих доробків дуже великий. Ось деякі з відомих книг, які святкуватимуть свій черговий ювілей цього року:
    1. 425 років з моменту публікації всесвітньовідомої трагедії Шекспіра «Ромео та Джульетта», що розповідає про любов молодого хлопця та дівчини з двох ворожих веронських родів.
    2. 235 років з дати публікації книги «Пригоди барона Мюнхаузена», написаної письменником Еріхом Распе.
    3. ілих два століття тому була опублікована відома поема «Руслан та Людмила», яку написав Олександр Пушкін.
    4. Також 185 років тому було опубліковано ще один твір Олександра Пушкіна, а саме повість «Єгипетські ночі».
    5. 2020 рік буде дуже важливим для прихильників української літератури, а саме для любителів творчості Тараса Шевченка, оскільки його збірників віршів «Кобзар» виповнюється цілих 180 років.
    6. Цілих 170 років тому вперше було опубліковано роман «Життя Девіда Копперфільда, розказане ним самим», написаний Чарльзом Діккенсом.
    7. 155 років тому вперше видавництвами було опубліковано роман «Вершник без голови», який було написано Томасом Рідом.
    8. А ще 150 років тому Жуль Верн опублікував один з найвідоміших творів сучасності – роман «20000 ллє під водою».
    9. 140 тому світ вперше побачив роман Федора Достоєвського, який називається «Брати Карамазови».
    10. Якихось 130 років тому було опубліковано відомий твір, який наразі вивчається у старших класах – «Портрет Доріана Грея», написаний Оскаром Уайльдом.
    11. 65 років тому був опублікований відомий та дуже популярний роман «Лоліта», який написав Володимир Набоков.
    12. 55 років тому Микола Носов опублікував дуже популярну дитячу книгу, яка називається «Незнайко на Місяці».

Немає коментарів:

Дописати коментар