середа, 11 вересня 2024 р.

 Історичними стежками Вільнянщини

Над Вільнянськом вечір зорі сіє, 

Музика чарівна вдалині.

 Місто мрій ясних, життя надія, 

Ти навік сподобалось мені...

 Самоткан М.

Вільнянськ у минулому і сьогодні

Місто Вільнянськ (до1935 р. – Софіївка, до 1939 р. – Красноармійське, до 1966 р. – Червоноармійське) – адміністративний центр Вільнянського району, розташоване в північно-східній частині Запорізької області на відстані 25 км від обласного центру. Залізнична станція Вільнянськ знаходиться на лінії Синельникове – Запоріжжя, через місто проходить автомагістраль Запоріжжя – Донецьк. Міста, як і  люди,  мають свої долі. Проходять роки, змінюються покоління, нових рис набуває і місто.
 А починалась історія теперішнього Вільнянська з невеличкого села Софіївка, заснованого в 1840 р. у північній частині Таврійського степу у верхів'ях річки Вільнянки, де оселились вихідці з центральних губерній Росії. Розростанню Софіївки в останній чверті Х1Х ст. сприяло будівництво Лозово - Севастопольської залізниці і заснування чавуно - ливарного механічного заводу німецьких колоністів Классена і Нейфельда. 

Підприємство виготовляло сільськогосподарські машини. Продукція заводу одержала у 1908–1911 роках "Гран-Прі" та чотири золоті і срібні медалі на виставках у Росії, Римі, Буенос-Айресі. У 1920 р. підприємство було націоналізовано і одержало назву "Машинобудівний завод № 10", а в 1924 р. йому було присвоєно ім'я славетного українського поета Т. Г. Шевченка. Сьогодні – це ТОВ "Науково-виробниче підприємство "Ріст", на його території збереглись два старовинних корпуси заводу. 

Чудовим пам’ятником архітектури є Свято-Володимирський храм, побудований у 1902 році. Пізніше, у 1927 році його було закрито. Тут було влаштовано зерновий склад, потім клуб. Лише у 1990 р. храм відновив свою діяльність. 
10 грудня 1924 р. Софіївка стала центром району. У 1926 р. у селищі  організовується товариство спільного обробітку землі (ТСОЗ) "Червона праця".  А  в  1929  році  тут  утворився  перший – колгосп "Нове життя" і  відкрилася машинно-тракторна станція. З 1935 року виходить районна газета "Зоря комунізму" (зараз –"Дніпровські вогні"). Роки німецько-фашистської окупації стали чорними сторінками в історії міста. Невдовзі після початку Великої Вітчизняної війни, 27 червня 1941 року був сформований винищувальний батальйон у кількості 125 чоловік для охорони території району у боротьбі з диверсантами і шпигунами. Керували батальйоном секретар райкому партії Ф. І. Спиридонов і начальник райвідділу міліції І. Є. Вишняков. 18 серпня 1941 р. організовується партизанський загін з 23 чоловік, командиром якого був став М. І. Ліньков, а комісаром І. Л. Глиняний. За час короткого існування загону партизани здійснювали виходи у тил ворога, знищували німців, здобували розвіддані.6 жовтня 1941 р. у місто ввійшли ворожі війська. Майже на два роки було встановлено окупаційний режим. Фашисти розстріляли в Ароновому саду кілька  десятків мирних мешканців міста і району. 21 вересня 1943 року Вільнянськ було визволено від німецькофашистських загарбників воїнами 1-го гвардійського механізованого корпусу генерала  І. М. Руссіянова і танкістами 135-ї танкової бригади підполковника М. З. Безнощенка (8-а гвардійська армія генерала В. І. Чуйкова, Південно-Західний фронт). Відтоді 21 вересня відзначається вільнянцями як День міста. Як знак увічнення пам`яті  про події Великої Вітчизняної війни у Вільнянську встановлено пам `ятники  історії і монументального мистецтва. У центрі міста знаходиться Меморіальний комплекс на честь радянських воїнів. 
 

Він присвячений бійцям Червоної Армії, які визволяли наш край від німецько-фашистської навали у вересні–жовтні 1943 року, а також молодим землякам, які загинули в Афганістані під час локальної війни 1979–1989 рр. У братській могилі покояться 773 радянських воїни 12-ї армії і 8-ї гвардійської армії. Серед них – Герой Радянського Союзу Яків Васильович Бочаров. Старший сержант Я. В. Бочаров був командиром розрахунку 45-мм протитанкової гармати 76-го гв. стрілецького полку 27-ї гв. стрілецької дивізії 8-ї гв. армії. 2 жовтня 1943 р. на вузькій ділянці фронту між с.Любимівка і ст. Янцеве під час ворожої контратаки наші артилеристи знищили німецький танк. Після загибелі бойових товаришів Я. В. Бочаров підбив ще два танки супротивника. У цьому бою відважний герой поліг смертю хоробрих. Алея Слави, що входить до складу Меморіального комплексу, увічнює пам`ять про Героїв Радянського Союзу, які загинули, звільняючи Вільнянщину. 


Це – Я. В. Бочаров, В. Й. Гнаровська, П. С. Зачиняєв, Я. Т. Клочков, В. Ф. Конопля, А. С. Гайсин. Також тут є  погруддя наших земляків – Героїв Радянського Союзу: О. Т. Слободчикова і А. Я. Тихоненка. На гранітній стелі – зображення О. Г. Єрьоменка – легендарного комбата, нашого земляка. 
При в`їзді у м. Вільнянськ на постаменті височіє танк – пам’ятник танкістам  25-го танкового корпусу, який у лютому 1943 року здійснив легендарний рейд по тилах ворога. В центрі міста встановлено бойову гармату – пам’ятник на честь подвигу Я. В. Бочарова. Біля підприємства НВП "Ріст" – пам’ятний знак на честь робітників заводу імені Шевченка, які  загинули на фронтах Великої Вітчизняної війни. У західній частині міста у колишньому Ароновому саду знаходиться братська могила радянських воїнів і жертв фашизму. На околиці Вільнянська – пам’ятний знак на місці командного пункту 8-ї гвардійської армії. Статус міста Вільнянськ отримав у 1966 році. Нині туту мешкає біля 17, 3 тисяч жителів. Серед видатних людей – уродженців міста – Герой Радянського Союзу В. Г. Канарєєв (1915–1973), заслужена артистка УРСР К. П. Хом’як (нар. 1922 р.). Сьогодні найбільшими підприємствами Вільнянська є ТОВ НВП "Ріст",  ЗАТ "Агротехсервіс", ТОВ "Ритм", ВАТ "Вільнянський маслозавод", ВАТ "Вільнянський комбінат хлібопродуктів", ТОВ "Пожтехніка". Працюють одна загальноосвітня школа, два ліцея "Успіх", "Потенціал" та гімназія Світоч", три дитячих садка, професійний ліцей № 63. Функціонують також комунальна районна лікарня. У місті є центр електрозв’язку  ВАТ “Укртелеком”, ДП “Укрпошта”, друкарня, 3 банківських установ, "Вільнянський райавтодор", ТОВ "Агрошляхбуд". Місто добре озеленене, у ньому є два парки. Серед закладів соціальної сфери діють: дві бібліотеки, будинок культури, музична, спортивна і художня школи, центр дитячої і юнацької творчості, краєзнавчий музей. 
Підготувала матеріал - Гриценко  Тетяна Рубенівна, директор Вільнянського  районного краєзнавчого музею.

"Моє рідне місто Вільнянськ" Віртуальна екскурсія рідне місто у якому ми народилися, виконав Зуб Ігор учень 

10- Б класу ліцея "Успіх"

 



Немає коментарів:

Дописати коментар