понеділок, 27 січня 2025 р.

Ці книги має прочитати кожен
До Міжнародного дня пам'яті жертв Голокосту


Стерті. Зникаючі сліди євреїв Галичини в сучасній Україні/ Пер. з англ. Сергія Коломійця.-К.,2010.-300 с.

Книга «Стерті» відомого американського історика Омера Бартова присвячена певним аспектам формування історичної пам’яті про Голокост в сучасній Україні. Основним її акцентом є стирання матеріальної спадщини та пам’яті єврейського життя на теренах Західної України (Східної Галичини). Для того, щоб підкреслити значущість такого стирання, а також вказати на деякі його причини, книга спершу подає коротку історію життя євреїв у багатьох містах та селах Галичини до початку Другої світової війни, а потім оповідає про те, яким чином їх було знищено під час німецької окупації регіону. Автор під час подорожі Східною Галичиною пережив власний шок: його вразила майже повна відсутність згадок про вбивство галицьких євреїв.




Кнопп Г.
     Холокост. Неизвестные страницы истории:Пер. с нем. А. Дмитришина.-Харьков, 2007.-336 с.


Добірка документів Гвідо Кноппа (дотепер найповніша) про геноцид європейських євреїв нацистами, побудована на новітніх даних, багаторічних дослідженнях, а також до цього часу не опублікованих архівних матеріалах, дає точну картину голокосту. Автор описує шлях від Нюрнберзьких расових законів до Ванзейської конференції з її постановою про «остаточне рішення», від депортацій єврейського населення до звільнення в'язнів концтаборів союзниками. Пронизливий опис найжахливіших сторінок німецької історії. 



Щоденник Львівського гетто. Спогади рабина Давида Кахане. Видання друге. Упоряд. Ж. Ковба. - К.: Дух і Літера. 2009.-276 с.

Ця книга свідчення духовної особи, рабина Давида Кахане про трагічну
долю львівських євреїв періоду фашистської окупації, про власний порятунок, порятунок дружини й доньки у монастирях Студійського уставу, резиденції митрополита Шептицького. Вперше подаються спогади українців-галичан про рабина Кахане, інформація про галицьких рабинів і католицьке духовенство часів Другої світової війни.


 

Єврейські діти України - жертви Голокосту.-К., 2009.- 56с.

Осмислення та дослідження Голокосту триває в західних країнах уже кілька десятиліть, проте в Україні цей процес почав набувати організаційних форм лише недавно. Дві брошури із серії «Українська бібліотека Голокосту», що їх підготував і видав Центр вивчення історії Голокосту при Відділі єврейської історії і культури Інституту політичних і етнонаціональних досліджень НАН України, різняться за змістом, але обидві мають дидактичне призначення. Перша є друкованим відповідником української частини виставки «Анна Франк. Урок історії», яка, своєю чергою, є складовою міжнародного освітянського проєкту «Виховання толерантности та уроки Голокосту». У 2003–2004 роках виставка експонується в одинадцяти українських містах та передбачає активне залучення школярів не тільки як відвідувачів, але і як екскурсоводів.


Поза межами розуміння /богослови та філософи про Голокост/ Видання друге. За ред. Джона К. Рота і Майкла Беренбаума. -К., 2009.-432 с.

Цю книгу варто прочитати кожному, хто серйозно ставиться до життя. Багато що ляже на душу і нагадає, і змусить замислитися: та що ж це воно діялось (і діється) з нами «у цьому світі без Бога і без людей»?! – як відчайно й гірко висловився один із авторів цих текстів.

Англомовне видання цієї книги здійснено завдяки зусиллям двох провідних філософів, дослідників Голокосту – «християнина із Клермонта» Джона К. Рота і «юдея із Вашингтона» Майкла Беренбаума.

Отже, понад два десятки відомих єврейських і християнських філософів, мислителів, літераторів, переважно тих, хто зазнав людиноненависницької дійсності фашистських концтаборів і гетто, свідчать про Голокост – зловісну спробу остаточного знищення європейського єврейства гітлерівськими нацистами у період 1939–1945 років.

Українське видання цієї книги ніби підсумовує тему горя і болю, що випали на долю єврейського народу у «цивілізованому» XX столітті.

Немає коментарів:

Дописати коментар