Страницы
- Головна сторінка
- На допомогу у роботі
- Історія бібліотеки
- Виховні заходи
- Моніторинг
- Розваги для дітей
- Підручники онлайн
- Вчителям іноземної мови
- Вчителям світової літератури
- Вчителям української літератури
- Вчителям початкових класів
- Українське ділове мовлення
- Буктрейлери. Канал на ютубе
- Картотека підручників.
- Книги - ювіляри 2025 року
- Помічник шкільного бібліотекаря
середа, 27 грудня 2023 р.
вівторок, 26 грудня 2023 р.
Як уникнути переохолодження
У зв'язку зі значним похолоданням Міністерство охорони здоров'я України нагадує про правила безпеки у морозну погоду та як вберегтись від переохолодження та обмороження.
Переохолодження. Холод згубно впливає у першу чергу на дрібні кровоносні судини кінцівок. Вони інстинктивно звужуються для збереження тепла, кров приливає до внутрішніх органів, і завдяки цьому підтримується внутрішня стабільна температура тіла. Першими замерзають пальці рук та ніг, а також вуха та ніс – вони найменше захищені через те, що в них тонкий жировий прошарок.
Основні правила поведінки у холодну погоду:
- Одягайтеся тепло та багатошарово: одягніть на себе кілька тонких кофт замість однієї теплої. Так ви не спітнієте. При мінусовій температурі повітря це дуже небезпечно. Якщо стане жарко, завжди можна зняти одну з кофт. «Правильний» зимовий одяг складається із трьох шарів: білизна (спідня білизна, колготки, термобілизна), середній шар (светр, кофта тощо), верхній одяг (куртка, штани, шарф, шапка, рукавички). Обирайте взуття з товстою підошвою.
- Захищайте відкриті ділянки шкіри: вдягайте рукавички, а ніс та вуха захищайте шапкою, шарфом, піднятим коміром.
- Уникайте тісного одягу та взуття, щоб зберегти тепло і уникнути обмороження.
- Поїжте перед виходом на вулицю, бажано щось висококалорійне.
- Пийте достатньо рідини. Якщо ви плануєте довгу прогулянку - візьміть з собою термос з чаєм.
- Заходьте кожну годину у тепле приміщення, якщо ви проводите цілий день на вулиці.
- Зробіть прості вправи для рук або ніг аби посилити кровообіг у замерзаючих судинах. Так само рухайте пальцями ніг.
- Не перевтомлюйтесь. Втомлена людина швидше піддається переохолодженню.
- Відмовтесь від алкоголю та куріння. Спиртні напої розширюють судини на поверхні тіла, що призводить до швидких втрат тепла. А це заважає судинам оберігати від тепловтрат внутрішні органи. Нікотин також не найкращий помічник у боротьбі з холодом через свій згубний вплив на стінки судин.
- Не торкайтесь металу та відмовтесь від металевих прикрас. Ви ризикуєте обморозити шкіру у місці контакту.
- Якщо ви плануєте довгу поїздку або прогулянку, слідкуйте, щоб ваш телефон був заряджений, а автівка заправлена.
Ознаки переохолодження: тремтіння, «воскові» плями, оніміння, виснаження, втрата пам’яті, нечітка вимова, млявість, сонливість. У дітей ознаки переохолодження можна помітити, якщо шкіра яскраво-червона та холодна, а вони самі дуже мляві.
Перша допомога при переохолодженні проста – зайти у тепле приміщення, зігрітися, випити теплий напій та поїсти. Якщо ж температура тіла нижча за 34 градуси, то потрібна госпіталізація.
Обмороження – ушкодження ділянок тіла внаслідок впливу низької температури. Найвразливішими є відкриті ділянки шкіри: ніс, вуха, щоки, підборіддя, пальці рук або ніг.
Ознаки: білий або сіро-жовтий колір ділянок шкіри; тверда на дотик, воскова шкіра; оніміння.
Якщо ви помітили такі симптоми - негайно зверніться до лікаря. Обмороження може завдати серйозної шкоди організму, а важкі випадки можуть призвести навіть до ампутації.
НЕ МОЖНА чіпати обморожені ділянки тіла, розтирати шкіру снігом, опускати уражені кінцівки у гарячу воду та прикладати їх до батареї. Це може призвести до більшого ураження.
При відмороженні слід дотримуватися принципу «внутрішнього зігрівання» уражених тканин – зігрітися, накладати термоізолюючі пов'язки, вживати теплі напої.
понеділок, 25 грудня 2023 р.
Діти, будьте максимально обережними!
- Пам’ятайте та виконуйте правила дорожнього руху. Не грайтесь на тротуарі, біля доріг.
- Не беріть в руки підозрілі та вибухонебезпечні предмети, а у випадку їх виявлення необхідно повідомити дорослих.
- Не підходьте до ліній електромереж, якщо провід обірваний, попередьте дорослих.
- Перебувати на замерзлих водоймах можна лише тоді коли товщина льоду буде становити 25см.
- Під час ожеледиці ходіть не поспішаючи, щоб не впасти.
- Обережно користуйтесь побутовими електроприладами, генераторами та газом.
- Не відходьте далеко від будинку і не впускайте у будинок незнайомих людей за відсутності дорослих.
- Для прогулянки одягайтесь зручно та тепло, щоб не застудитись.
- Не запалюйте свічки та бенгальські вогні без нагляду.
- Дітям заборонено купувати та користуватись піротехнічними засобами (петарди, салюти та інше.)
Не ігноруйте сигнали повітряної тривоги та дотримуйтесь світломаскування у вечірній та нічний час.
Шановні батьки!
Велике прохання стежити за дозвіллям Ваших дітей у канікулярний та вільний від навчання час.
ПАМ’ЯТАЙТЕ! Під час канікул та у вільний від навчання час відповідальність за життя та здоров’я дітей несуть батьки!
Канікули тривають з 27 грудня по 07 січня
До ліцею 08 січня
Гарного відпочинку!
середа, 20 грудня 2023 р.
Європейські письменники та поети
У світовій літературі є безліч письменників, творчість яких вважається не тільки найвищим злетом національної культури, але і її найхарактернішим втіленням. Тож пропонуємо вашій увазі, геніїв слова за географічною ознакою – письменників Європи, які залишили нам воістину багатогранну спадщину – свої твори, які можна знайти в фондах нашої бібліотеки.
Віктор Гюго писав:
"Будьте людиною насамперед і найбільше. Не бійтеся занато обтяжити себе гуманністю"
Вікто́р-Марі́ Гюго́ — французький письменник, драматург, поет, публіцист, громадський діяч. Член Французької академії. Творчість Гюго дуже різноманітна: романи, лірична поезія, драми у віршах і прозі, політичні промови в Палаті перів, численні листи. Твори "Собор Паризької Богоматері", "Знедолені", "Людина, що сміється"
Народження: 26 лютого 1802 р., Безансон, ФранціяСмерть: 22 травня 1885 р., Париж, ФранціяДіти: Леопольдіна Гуґо, Адель Гюго, Франсуа-Віктор Гуґо, Шарль Гуґо, Леопольд ГуґоВірші: Les Contemplations, Demain dès l'aube, Les Djinns, БІЛЬШЕДружина: Адель Фуше (в шлюбі 1822–1868)
Астрід Ліндґрен писала:
"Якби люди знали, як приемно ходити по дахах, вони б давно перестали ходити вулицями"
А́стрід А́нна Емі́лія Лі́ндґрен - шведськадитяча письменниця, захисниця прав дітей та тварин. Її книги перекладені понад 85 мовами та видані більше ніж у 100 країнах. Найвідоміші твори — про «Карлсона, який живе на даху» та «Пеппі Довгапанчоху».
Народження: 14 листопада 1907 р., Віммербю, ШвеціяСмерть: 28 січня 2002 р., Стокгольм, ШвеціяДіти: Ларс Ліндгрен, Карін ЛіндгренЧоловік: Стюре Ліндгрен (в шлюбі 1931-1952) Батьки: Самуель Август Ерікссон, Ганна Ерікссон
Кристи, Агата писала:
"Робити вигляд, що ти щось знаєш, важче, ніж про це дізнатися"
вівторок, 19 грудня 2023 р.
Міжнародний день допомоги бідним
Погодьтеся, зараз навколо нас багато бідних людей. По-справжньому бідних, тих, кому іноді не вистачає на елементарні речі – їжу, одяг, ліки. Ще більше незаможних, тих, які обирають – яблука дитині чи проїзд на транспорті до роботи, заплатити за комуналку чи купити взуття, вилікувати зуби чи зробити операцію. Безумовно, причин такого стану - безліч.
Це і фінансова безграмотність, всілякі катастрофи, хвороби, важкі життєві обставини, злиденна зарплата і таке інше. Цілком природно – бідність не дозволяє людині повноцінно брати участь у житті суспільства та розкрити свій потенціал у повній мірі.
19 грудня в рамках Міжнародного дня допомоги бідним у багатьох країнах відбуваються різноманітні семінари, форуми та акції, мета яких – залучення громадськості до вирішення проблеми злиднів.
Цього дня допоможіть комусь, хто цього справді потребує. Найголовніше робіть це від душі та допомагайте від серця, а ще – не шкодуйте про віддане. Просто будьте добрими і одного разу добро до Вас повернеться!
вівторок, 12 грудня 2023 р.
День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
четвер, 7 грудня 2023 р.
Всесвітній день української хустки
Цікаві факти про українську хустку
• Хустка завжди вважалась оберегом. Якщо хлопець збирався в далеку дорогу, дівчина давала йому свою хустку на знак того, що чекатиме його.
• Якщо в сім’ї хворіло немовля, його сповивали в мамину хустку. Якщо думали, що дитину зурочили, її обличчя витирали сподом спідниці або виворотною стороною ношеної хустки. За традицією, це мало оберігати малюка від хвороби, злих думок і очей.
• Після того як дівчина вийшла заміж, їй було заборонено з’являтися на людях із непокритою головою, а, тим більше, з розпущеним волоссям. У народі це називали «засвітити волосся». За народними уявленнями, така жінка викликала хвороби, неврожай та пошесті. В Україні жінкам досі не можна входити до церкви з непокритою головою.
• Значну роль відігравала хустка під час весілля. Якщо хлопець мав серйозні наміри щодо дівчини (одружитися з нею), він дарував їй дорогий подарунок – чоботи, намисто або хустку. Потім нею «покриватимуть» молоду на весіллі.
• Покривання голови молодої – настільки ж важливий ритуал, як і розплітання коси. Весільний коровай дружби також обов’язково несли на хустці, а його шматочки роздавали гостям за допомогою маленьких хусточок – не «голими» руками.
• Також хустка позначала рівень достатку сім’ї. Її тканина та оздоблення свідчили про те, наскільки заможного чоловіка або придане мала жінка. Забезпечені панянки носили хустки з натуральної вовни або шовку.
• Залежно від регіону, жінки використовували різні способи зав’язувати хустки. Наприклад, на Півночі її в’язали під підборіддям, а кінці зав’язували на маківці. На Київщині кінці хустки обгортали навколо шиї та зав’язували на потилиці. На території Середнього Подніпров’я хустку драпірували довкола голови, але так, щоб залишити відкритим денце очіпка.
• Хустки бували фабричними та домотканими. Як правило, їх виготовляли власноруч або купували в жінок, які вміли це робити. На верстатах ткали однотонний квадратний відрізок тканини і нав’язували на ньому тороки. Інколи кінці хусток вишивали однотонними або різнокольоровими нитками – їх залишали на свята або для урочистих подій.
вівторок, 5 грудня 2023 р.
Всесвітній день волонтерів
пʼятниця, 1 грудня 2023 р.
Всесвітній день боротьби зі СНІДом
Існують ТРИ основні шляхи передачі ВІЛ від однієї людини до іншої:
- При статевому контакті з ВІЛ-інфікованою людиною, коли сперма чи вагінальні виділення інфікованої людини потрапляють на слизові оболонки вагіни, пеніса, ротової порожнини або прямої кишки, з яких вірус проникає в кров іншої людини.
- Коли цілісність шкірних покривів порушується гострим предметом (голкою, бритвою або інструментом для нанесення татуювання), яким перед цим користувалася інфікована людина і кров якої залишилась на цьому предметі. Ризик інфікування ВІЛ найбільший при повторному використанні шприца чи голки для введення ліків або наркотиків після вірусоносія, а також при переливанні крові, що містить ВІЛ.
- ВІЛ також може передаватися плоду від інфікованої матері під час вагітності, пологів чи після народження дитини через молоко матері.
ВІЛ/СНІД поширюється також з інфікованою кров'ю.
Це підступна невиліковна хвороба, яка не має характерних симптомів, але все-таки деякі з ознак даного захворювання можуть бути такими:
- Стійкий сухий кашель.
- Тривала, більше трьох місяців, лихоманка (підвищення температури) незрозумілої причини.
- Збільшення лімфовузлів (окрім пахових).
- Різке зниження ваги.
- Тривала діарея.
- Часті головні болі, слабкість, зниження пам'яті і працездатності.
- Запалення слизистої оболонки порожнини рота, білуватий наліт, виразки.
- Нез'ясовне зниження зору і сліпота.
- Пітливість вночі.
ПАМ'ЯТАЄТЕ: якщо у вас з'явився якийсь симптом, описаний тут, це зовсім не означає, що у вас СНІД. Ці симптоми можуть бути обумовлені іншими захворюваннями, не пов'язаними з Віл-інфекцією, тому завжди потрібно пройти обстеження і з'ясувати причину недуги. У будь-якому випадку, розумним рішенням буде звернення до лікаря.